مهره چیست؟

مهره جسمی حلقه‌ای شکل، گرد یا چندضلعی است که داخل سوراخش رزوه شده است. مهره‌ها یراقی کمکی برای پیچ‌ها هستند تا به واسطه آنها پیچ‌ها سفت‌تر در مسیر پیچش خود بسته شوند. مهره و پیچ اصطلاحاً با حالت مادگی و نری درون هم چفت می‌گردند. رزوه و شیار پیچ‌ها باید دارای تناسب خاص با رزوه و شیار مهره‌ها باشند تا باعث چرخش صحیح پیچ درون مهره شود. مهره‌ها معمولاً از جنس فولاد، آهن یا دیگر فلزات هستند اما برای پیچ‌های پلاستیکی مهره‌های پلاستیکی هم ساخته شده است.

انواع مهره

مهره شش گوش

مهره  قفلی (کاسه نمدی)

مهره فلنجى یا واشر دار

مهره مربعی

مهره كوپلينگ (مهره عريض شش پر)

مهره چاکدار

مهره اسپیسر

مهره ریلی

مهره خروسکی

مهره خاردار یا مهره تى  Tee Nut

مهره شش گوش

مهره‌های شش‌گوش یا Hex nut یکی از پرکاربردترین مهره‌ها است که دارای شش‌گوش و انتهای باز است و به خاطر همین مهره شش گوش نامیده می شوند و به‌سادگی در انواع پیچ محکم می‌شود. انواعی از این نوع مهره که دارای ارتفاع کمتری هستند به نام Jam خوانده می‌شوند. این مهره یکی از اتصالاتی است که کاربرد فراوانی در صنعت دارد ، نظیر مهره های استفاده شده در وسایل خانگی یا مهره های استفاده شده در صنایع خاص که هر یک به صورت تخصصی با استانداردهای مختلف فنی طراحی می شوند. از اتصالاتی که در کنار این مهره مورد استفاده قرار می گیرد ، می توان از پیچ سر شش گوش آهنی و واشر تخت آهنی نام برد. 

مهره  قفلی (کاسه نمدی)

یکی از انواع مهره هاى شش گوش مهره های کاسه نمدی (Hex Nylon Insert Lock) هستند که داراى يك رینگ پلاستيكی یا تفلونی درون خود می باشند که باعث می شود از باز شدن و ارتعاش جلوگیری کند. مهره های کاسه نمدی یک بار مصرف بوده و پس از استفاده کارایی اولیه را ندارند. این مهره ها را از سایز 3 تا 14 میلی متر و از جنس استنلس استیل و یا به صورت گالوانیزه شده تولید می کنند.

به مهره کاسه نمدی مهره قفلی و یا مهره نایلون نیز می گویند مهمترین مزیت آن قفل شدن آن پس از بستن نهایی است و نیاز به لاک یا واشر های مختلف ندارد. و در مکان هایی که آبندی یا لرزش زیاد دارند از آن ها استفاده می شوند. یکی دیگر از ویژگی این نوع مهره باز شدن آسان توسط ابزار می باشد این در حالی است که رنگ و یا لاک قطعه به راحتی باز نشده و احتمال بریده شدن پیچ وجود دارد.

کاربرد مهره کاسه نمدی

مهره قفلی یکی از پرکاربردترین نوع مهره‌ها در صنعت هستند. اصلی‌ترین کاربرد مهره کاسه نمدی 1.در مکان‌هایی است که نصاب احتیاج به آبندی بی عیب و نقص دارد. 2.همچنین در مکان‌هایی که شاهد لرزش بسیار زیاد هستیم نیز استفاده از این مهره‌ها پیشنهاد می‌شود.

معایب مهره کاسه نمدی :
این مهره ها در شرایط با دمای بالا تر از 120 درجه کاربردی نداشته و علت آن تغییر خاصیت واشر پلاستیکی می باشد.
مهره های کاسه نمدی یک بار مصرف بوده و هر بار که باز یا بسته شود خاصیت قفل بودن آن به شدت کاهش می بابد.

مهره فلنجى
مهره فلنجى (Flange Nut) در قسمت پایین خود یک صفحه فلزى دارد که نقش واشر را ایفا کرده و نیاز این مهره به واشر را برآورده کرده است و باعث می شود پس از بسته شدن با هرگونه ارتعاش و یا تنشی دچار مشکل نشود. همچنین ممکن است شیارهایی روی سطح واشر این مهره ها وجود داشته باشد.  این مهره ها عمدتا شش ضلعی هستند و از فولاد سخت شده و اغلب با روی پوشانده شده اند. همچنین در این واشر ها شیار هایی ایجاد شده که سب می شود بعد از اتصال به راحتی باز نشود و در نتیجه از شل شدگی  و باز شدن آن جلوگیری نماید.  دندانه ها به جلوگیری از ارتعاش مهره در حرکت دادن اتصال دهنده کمک می کند ، بنابراین قدرت نگه داشتن مهره را حفظ می کند.

انواع مهره واشردار بر حسب نوع آبکاری:

مهره واشردار گالوانیزه سرد و گرم 
مهره واشردار داکرومات 
مهره واشردار فسفاته 

مهره مربعی

مهره مربعى يا Square Nuts نوعى از مهره است كه داراى چهار گوش مى باشد. ساخت این نوع مهره به سبب سادگی استفاده از انواع ابزار برشکاری درگذشته برای ساخت قطعه مربع شکل، بسیار ساده بوده و سادگی مراحل ساخت، این مهره را نیز از پرکاربردترین مهره‌ها ساخت، اما باگذشت زمان و پیدایش روش‌های فورج (آهنگری) مهره‌های Hex (شش‌گوش) تا حدودی باعث کاهش محبوبیت این نوع مهره شدند.ازجمله مزایای استفاده از مهره‌های مربعی می‌توان گفت که با آچار به‌طور مناسب و بدون لغزش متصل شده و سطح وسیع آن‌ها سبب افزایش نیروی اصطکاک و کاهش احتمال لق شدن می‌شود.

مهره كوپلينگ (مهره عريض شش پر)

مهره عريض شش پر يا مهره كوپلينگ يا Coupling Nuts مهره اى است كه مى تواند به عنوان يك متصل كننده بين دو نرگى داراى رزوه عمل كند و دو قطعه را به هم متصل كند و علاوه بر ان مى تواند به عنوان يك كمكى در اسپيسر عمل كند.

استفاده از این مهره اسپیسر به این صورت است که یک سر آن را مثل یک مهره به نرگى داراى رزوه متصل کرده و سر دیگر آن را نیز به یک مادگى داراى رزوه متصل می‌کنند، مانند یک پیچ عمل کرده و به‌وسیله آن می‌توان یک ‌فاصله مناسب را در مکان‌هایی که نیاز به فاصله انداختن است ایجاد کرد، به‌عنوان‌مثال، در ربات‌ها با استفاده از این مهره اسپیسر بین دو صفحه به‌خوبی فاصله موردنیاز را ایجاد می‌کنند.

مهره چاکدار

مهره چاكدار نوعى از مهره است كه در قسمت بالاى آن زائده هايى قرار داده شده است كه با استفاده از آنها مى توان مهره را به درون پيچ قفل كرد و از باز شدن مهره جلوگيرى كرد. اين مهره به دو صورت Slotted و Castle ساخته مى شود كه در شكل زير نشان داده شده است.وجود چاک در یک طرف این مهره توانایی استفاده از پین های اشپیل را به ما می دهد. قسمت چاکدار این مهره ها می تواند خاصیت چفت شوندگی فوق العاده ای داشته باشد .

اما کاربرد آن بیشتر در صنایع خودرویی و ماشین آلات کشاورزی بوده است . قسمت چاکدار این مهره ها می تواند خاصیت چفت شوندگی فوق العاده ای داشته باشد .این مهره ها برای قطعات متحرک و دارای لرزش زیاد به کار میرود و در همه سایز ها و روزه مختلف تولید و موجود می‌باشد.

استاندارد مورد استفاده در مهره های چاکدار استاندارد  DIN 935 و DIN 937 و DIN 979 می باشد.

مهره اسپیسر

مهره اسپیسر یکی از انواع این مهره ها می باشد که يك سر آن به نرگى و سر ديگر آن به مادگى وصل می شود. از این مهره در مکان هایی که نیاز به فاصله است، استفاده می کنند. عکس زیر مربوط به مهره عریض شش پر می باشد.

مهره ریلی

مهره ریلی جزو مهره های خاص حساب میشود اصولا مهره ریلی برای کار در شیار استفاده می شود و میتوان یک حالت گیره مانند در فضای محصور و محدود قطعه استفاده کرد و همانطور که از اسم ان هویداست برای کار در کف ریل راه اهن و تونل استفاده میشود کف تونل برای حرکت لوکوموتیو در تونل است مانند تونل های حفاری و پیچهای با ابعاد و ساختار متفاوت با این مهره یکپارچه میشود مانند پیچهای سر چهارگوش

مهره ریلى می‌تواند در فضای محدود مانند گیره عمل کرده و برای استفاده در شیارها است.

مهره خروسکی

مهره خروسکی یا (Wings nuts)  به صورت استوانه ای رزوه شده می باشد که در در دو سمت آن بالای مهره دو زائده به شکل بال وجود دارد و جهت مهار پیچ مورد استفاده قرار می گیرد و به وسیله این دو زائده می توان آن را به راحتی باز نمود.

رزوه ی این مهره  به صورت ماشینی و ضخیم می باشد و به وسیله قالب بندی تولید می شود.دلیل ضخامت آن فشار های زیادی است که بر روی این مهره متحمل می شود.

کار اصلی زائده های دو طرف مهره باز کردن و بستن آسان مهره از پیچ می باشد و یا به وسیله آن مهره را در پیچ سفت نمود.

وجود شیار ها و بلند بودن گام های رزوه باعث بالا رفتن سرعت باز و بسته کردن می شود.این نوع مهره یکی از اتصالات معمول و رایج می باشد که به وسیله آن می توان دو قطعه را به یکدیگر متصل نمود.

جنس این مهره می تواند از جنس چدن نشکن و یا داکتیل تولید شود و به همین علت مقاومت بالایی را از خود نشان می دهد.علاوه بر این در برابر زنگ زدگی و رطوبت نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

انواع دیگر مهره های خروسکی از جنس آهن و یا استنلس استیل می باشند مهره های خروسکی دیگری هستند که از جنس گالوانیزه سفید تولید می شوند و روی آن ها آبکاری می شود.

کاربرد مهره خروسکی

این مهره دارای کاربردهای گوناگونی می باشد و با توجه به جنس آن در بخش های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. از این مهره میتوان برای اتصال سولجر توسط بولت عصایی، اتصال واشر کاس ، دولول یا دولوله،  اتصال قطعات به یکدیگر، اتصال لوله های پشت بند قالب استفاده کرد.

همچنین این مهره به دلیل مقاومت بالا در صنایع مختلفی از جمله صنایع راه سازی و صنایع پتروشیمی، صنعت نفت و گاز، صنایع ساختمان سازی، صنعت آب و فاضلاب، به کار میرود. برای خرید مهره خروسکی کلیک کنید.

مهره خاردار یا مهره تى  Tee Nut

مهره خاردار يا مهره تى يا Tee Nuts نوعى از مهره است كه به دليل دارا بودن خار در قسمت بالايى مهره مى تواند در چوب ها تخته های نیوپان پلیمر ها و پلاستیک ها به راحتى خودش را نگه دارد و پيچ را در آن ببنديم البته با نام تى نيز خوانده می شود.

انواع ديگر مهره تى نيز وجود دارد كه به جاى استفاده از خار در چوب از پيچ استفاده مى شود و تحمل گشتاور بسيار بالايى نيز نسبت به نوع خاردار دارد .

نحوه اتصال مهره خاردار :

استفاده از مهره‌های تی یا همان مهره خاردار بسیار ساده و شبیه به استفاده از رول پلاک می‌باشد، با این تفاوت که این مهره در سازه چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این منظور شما در داخل محل اتصال چوبی به وسیله دریل سوراخی ایجاد کرده و با استفاده از چکش مهره را از قسمت خارها درون حفره ایجاد شده بکوبید تا سفت شود. حال در ادامه کافیست تا پیچ را درون این مهره بچرخانید و اتصال را برقرار کنید.