انواع آبکاری پیچ:

آبکاری پیچ و مهره شامل انواع مختلفی می‌شود که این آبکاری‌ها مقاومت پیچ و مهره را در برابر آسیب بالا می‌برند. از انواع مختلف آبکاری پیچ و مهره می‌توان به آبکاری گالوانیزه، داکرومات، نیکل کروم، تفلون، کادیوم، روی و کروماتیک اشاره کرد. در ادامه به توضیح هر کدام از این آبکاری‌ها می‌پردازیم.

 

آبکاری گالوانیزه:

پیچ و مهره_آسیا صنعت بولت

یکی از قدیمی‌ترین و کم هزینه‌ترین روش‌های آبکاری و پوشش‌ پیچ و مهره محسوب می‌شود. آبکاری گالوانیزه پیچ و مهره به دو روش گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد انجام می‌شود. در هر دو روش آبکاری از عنصر فلزی زینک با عدد اتمی 30 استفاده می‌شود، با این حال پیچ و مهره آبکاری شده به روش گالوانیزه گرم و پیچ و مهره آبکاری شده با گالوانیزه سرد از لحاظ خواص و مقاومت نهایی با یکدیگر متفاوت هستند. آبکاری گالوانیزه گرم در دمای تقریبی 640 درجه سانتیگراد و آبکاری گالوانیزه سرد در دمای تقریبی 260 درجه سانتیگراد صورت می‌گیرد.

 

 

آبکاری داکرومات:آبکاری-داکرومات_آسیا-صنعت-بولت

 

 

یکی دیگر از انواع آبکاری پیچ و مهره، آبکاری داکرومات می‌باشد که کاربرد فراوانی در صنایع دارد. از ویژگی‌ها و مزایای این نوع آبکاری می‌توان به مقاومت بالا در برابر حرارت، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت بی‌نهایت در برابر خوردگی گالوانیک، عدم ایجاد تردی هیدروژنی و سازگاری با پوشش‌های بعدی اشاره کرد. از این نوع آبکاری در اتصالات مختلفی چون اتصالات ابزار آلات جنگی، پروژه‌های ساخت تونل، پروژه‌های ساخت مترو و بزرگراه‌ها به وفور استفاده شده است.

آبکاری داکرومات متشکل از یک ماده محلول در آب حاوی ذرات ریز آلومینیوم، روی،cr203،cro3  و … می‌باشد. از مزایای این نوع پوشش پیچ و مهره می‌توان به مقاومت بالا در دستگاه سالت اسپری، مقاومت بالا در برابر گرما، مقاومت بالا در برابر خوردگی، جلوگیری از خوردگی گالوانیک آلومینیوم و عدم وجود خطر تردی هیدروژنی اشاره کرد.

 

آبکاری پیچ نیکل کروم:

 

آبکاری پیچ نیکل کروم به این صورت است که به وسیله یک لایه از نیکل، یک لایه کروم تزیینی یا یک لایه مس قلیایی، یک لایه نیکل براق و یک لایه کروم تزیینی، پیچ را پوشش می‌دهند. این نوع پوشش پیچ و مهره علاوه بر زیباسازی پیچ سبب مقاومت و حفظ پیچ از زنگ‌زدگی می‌شود. از این نوع آبکاری در امور مختلفی چون پوشش‌دهی سبد خرید فروشگاهی، آبچکان، صنایع چرخ خرید فروشگاهی و … استفاده می‌شود. از آن جایی که آبکاری کروم تزیینی شباهت زیادی به فلز استیل براق دارد برخی افراد این نوع آبکاری را به عنوان آبکاری استیل می‌شناسند.

آبکاری پیچ و مهره تفلون:

آبکاری پیچ و مهره تفلون یکی دیگر از انواع آبکاری پیچ و مهره می‌باشد. این نوع آبکاری مقاوم و مقرون به صرفه بوده و در بسیاری از اتصالات کاربرد دارد. پیچ و مهره‌های مختلف دارای طول عمرهای متفاوتی هستند که در میان آن‌ها پیچ و مهره تفلون یکی از بادوام‌ترین انواع پیچ و مهره می‌باشد. در صورت استفاده از اتصالات باکیفیت، محصول موردنظر عمر مفیدی خواهد داشت و کمتر نیاز به تعمیر پیدا می‌کند و همین مورد سبب کاهش هزینه کارخانه و صنایع خواهد شد.

آبکاری کادیوم:

پوشش کادیوم که عنصری سفید رنگ است که به نقره شباهت دارد از دیگر انواع آبکاری پیچ و مهره میباشد. از ویژگی‌های این پوشش می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی اشاره کرد. در شرایطی که امکان زنگ‌زدگی وجود دارد لایه کادیوم از پیچ و مهره‌ها به خوبی محافظت می‌کند. از آن‌جایی که پوشش روی نسبت به کادیوم هزینه کمتری دارد برخی به به جای آبکاری کادیوم از آبکاری روی استفاده می‌کنند.

 

آبکاری روی:

آبکاری روی در واقع همان الکتروگالوانیزه می‌باشد زیرا در هر دو فرآیند شاهد رسوب الکتریکی روی هستیم. این نوع پوشش‌دهی معمولا برای قطعات کوچکی چون پیچ و مهره، بست‌ها، دستگیره میل لنگ، فنر و … کاربرد دارد. آبکاری روی به علت پیچیدگی نیاز به نیروی متخصص و تجهیزات ویژه‌ای دارد. تجهیزات و ماشین‌آلات برای آبکاری روی شامل یکسو کننده، ایستگاه آبکاری، مخزن جانبی و … می‌باشند. از مزایای آبکاری روی می‌توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی، افزایش استحکام، تحمل حرارت بالا، رسوب کم استرس، انعطاف‌پذیری، تورق پذیری، کنترل آغشته سازی هیدروژن، سازگاری با محیط زیست، زیباسازی و هزینه پایین اشاره کرد.

 

فرآیند آبکاری روی شامل تمیز و آماده کردن سطح موردنظر و تهیه محلول آبکاری می‌باشد و عوامل مختلفی روی نتیجه آن اثر می‌گذارند. از جمله این عوامل می‌توان به چگالی جریان، دما، غلظت رسوب روی و … اشاره کرد. آبکاری روی، علاوه بر صنعت پیچ و مهره برای محافظت لوله‌های ترمز و اجزای فرمان در صنعت خودروسازی، تولیدات مخازن، وسایل نقلیه نظامی سنگین، زره‌های شخصی و … کاربرد دارد.

آبکاری کروماتیک:

یکی دیگر از انواع پوشش پیچ و مهره، آبکاری کروماتیک است که به کروماته کردن نیز معروف است. آبکاری کروماتیک عملیات شیمیایی یا پوششی از محلول‌ها می‌باشد که در آن‌ها اسید کرمیک، کرومات یا دی کرومات وجود دارد. در طی چنین فرآیندی، یک پوشش محافظ تبدیلی دارای ترکیبات کروم 3 ظرفیتی و ترکیبات 6 ظرفیتی، روی سطح فلز ایجاد می‌شود. از مزایای این نوع پوشش می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی، مقاوم در برابر خراش‌های سطحی، افزایش میزان چسبندگی رنگ‌ها، رنگ‌پذیری و پذیرش دیگر پوشش‌های تزیینی اشاره کرد.